Listy z Wilczej

premiera: jesień 2025

O filmie

Ulica w centrum Warszawy. Arjun Talwar, który wyemigrował tutaj dekadę temu z Indii, wciąż zmaga się z poczuciem wyobcowania. Wilcza nie ułatwia mu zadania. Chcąc się zasymilować, reżyser zaczyna filmować swoich sąsiadów, co niejednokrotnie wystawia ich relacje na próbę. Mimo to Arjun nie ustaje w wymyślaniu kolejnych sposobów na zbliżenie dwóch światów.

Z pomocą Mo, przyjaciółki ze studiów, również imigrantki i reżyserki, Arjun odkrywa tajemnice ulicy, z której wyłania się sieć fascynujących postaci: listonosza, który oprócz listów dostarcza recepty na samotność; przybysza z Damaszku starającego się odtworzyć z pamięci swoje rodzinne miasto; wędrującą orkiestrę dętą i wielu innych. Reżyser odkrywa, że łączy ich więcej, niż mogłoby się wydawać – wszyscy żyją pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, ojczyzną wyobrażoną a tą prawdziwą. Ulica łączy ich niczym niewidzialna nić, oferując ukojenie w obliczu melancholii codziennego życia.

Z nieco ponad kilometrowej Wilczej wyłania się obraz współczesnej Europy – kalejdoskop sprzeczności i lęków. Film obala stereotypy, starając się przełamać fikcyjne granice między sąsiadami. Polska, często postrzegana jako jednorodna, nieprzyjazna i prawicowa, dostaje szansę, by przejrzeć się w lustrze, w którym reżyser-imigrant maluje intymny portret swojego nowego kraju z humorem i dystansem.

Światowa premiera Listów z Wilczej odbyła się na Berlinale, międzynarodowa na kopenhaskim CPH:DOX, a polska na Millennium Docs Against Gravity, gdzie film zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim. Tytuł kontynuuje trasę festiwalową z sukcesami, mając na koncie już kolejne nagrody, w tym te najważniejsze, bo od publiczności.

premiera: jesień 2025

autorka plakatu: Marysia Rekawek

Informacje

Tytuł oryginalnyListy z Wilczej
Tytuł międzynarodowyLetters From Wolf Street (EN)
Reżyseria, ScenariuszArjun Talwar
ZdjęciaArjun Talwar
Główny montażBigna Tomschin
MontażArjun Talwar, Sabina Filipowicz
MuzykaAleksander Makowski
ProdukcjaKarolina Śmigiel (UNI-SOLO Studio), Jarosław Wszędybył (UNI-SOLO Studio)
Koprodukcja inselfilm produktion (Friedemann Hottenbacher, Gregor Streiber), ZDF, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Mazowiecki Instytut Kultury
Gatunekpełnometrażowy film dokumentalny
Czas trwania97’
Językipolski, angielski, chiński, arabski, romski
Kraje produkcjiPolska, Niemcy
Rok produkcji2025

Filmy w dystrybucji